ana sayfa > Ahmet maranki diyetleri, Genel, Zayıflama > Ahmet Maranki Soğan Kürü ile zayıflama Formülü

Ahmet Maranki Soğan Kürü ile zayıflama Formülü

Salı, 16 Ağu 2011 yorum ekle yorumlara git

Soğanın insan sağlığına olumlu etkileri saymakla bitmeyecek kadar fazladır. Özellikle bu etkilerin zaman içerisinde daha da artacağı herkes tarafından bilinmektedir.

Kanser ve çeşitli hastalıklara karşı vücudumuzu geliştiren soğanın bir diğer özelliği ise doğrudan sindirime katılması ve daha hızlı bir sindirimin olmasına neden olmasıdır. Bu sebepten gün içerisinde birkaç kez yapılarak tüketilen soğan kürünün son derece faydalı olacağı unutulmamalıdır.

Ama bu soğan kürü hakkında üzerinde durulması gereken konu ise kesinlikle soğan kürünün tüketildiği esnada tane tüketilmesinin yapılmaması gerektiğidir. Bu konu üzerinde özellikle durulmasının sebebi ise genel olarak soğanın içerisinde bulunan bazı maddelerin suya geçmeyerek tüketilmesinin istenmesi olabilir.

Elimize aldığımız soğanı ağzı kapalı bir tencere içerisine koyalım. Bu sayede belirli bir miktar soğanı kaynatalım. Kaynatma işlemi bittikten kısa bir süre sonra soğanı bir çatal yardımıyla alarak 4 – 5 eşit parçaya bölerek tekrardan kaynatalım. Kaynatma esnasında soğanlarda ayrılma yaşanması gerekmektedir. Bu sayede kısa bir süre içerisinde soğanların su içerisinde dalgalandıkları daha net bir şekilde ortaya çıkacaktır.

Dalgalanma işlemi bittikten hemen sonra ise alınacak olan suyu süzelim. Süzme işleminden sonra ise gün içerisinde 3-4 defa bu suyu içelim. Bu sayede vücudumuz toksinleri arındıracağı gibi, sindirimi de gözle görülen miktarda artış gösterecektir. Kısa bir süre içerisinde daha fazla sindirim yapılması da bu sayede olanak bulacaktır.

Evde kolaylıkla deneyeceğiniz bu yöntem kesinlikle herkes tarafından uygulanabilir. Aynı zamanda herkese tavsiye edilmektedir.

  1. şimdilik yorum yok.
  1. şimdilik geri bağlantı yok