arşiv

yazılar buna göre etiketlendi; ‘Biberiye Çayı’

Biberiye Bitkisi ve Biberiyenin Faydaları

Pazartesi, 06 Haz 2011 1 yorum

Öncelikle Biberiyenin biraz tarihine ve bu gününe bakalım. Sonrasında sizler Biberiye bitkisi hakkında bilgiler sunmaya başlayacağız.

Biberiye bitkisi adını Rosmarinus Officinalis adı verilen bir bitkiden almaktadır. Ballıbabagiller familyasından gelen Biberiye Bitkisi yapı olarak iğneye benzeyen, ince yapraklı, daima yeşil kalabilen bir bitki türüdür. Yani kısaca tanımlamak gerekirse bir çam ağacının bitkiye dönüşmüş halidir diyebiliriz.

Akdeniz bölgesi ve çevresinde yetişen, mor çiçekleri olan biberiye çalı şeklindeki bir görüntüye sahiptir. Bitkinin yeni yetişen genç sürgünleri son yıllarda birçok kişi tarafından evlerde süs bitkisi olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Yapısı ve içerdiği özellikler noktasında oldukça önemli bir bitkidir diyebiliriz. Örnek olarak bitkiden çıkarılan esans kolonya yapımında kullanılabilmektedir. Ayrıca çiçeklerini haşlanarak bir şurup haline dönüştürülmesi kişide uyarıcı etkisi olan bir durumdur. Yapraklarından elde edilen Biberiye yağı ise birçok noktada hem sağlık hem de tıbbi alanda kullanımı olan özel bir yağdır. Kısacası biberiye 10 parmağından 10 marifet var diyebileceğimiz bitkilerden bir tanesidir. devamını oku…